Udang lipan atau udang mentadak (mantis) adalah kumpulan stomatopod, adalah jenis krustasea air masin dari Order Stomatopoda.

Terdapat sekurang-kurang 450 spesies udang lipan di perairan dunia. Dalam masyarakat Assyrians kuno ia digelar ‘belalang laut’, di Australia ia digelar ‘udang pembunuh’ dan juga

‘pemotong ibu jari’ kerana keupayaan haiwan ini untuk menimbulkan kesakitan luar biasa jika tidak ditangani dengan baik ketika memegangnya.

baca juga profil lengkap udang galah

 

 

Ia mempunyai kuku cakar berkuasa yang digunakan untuk membunuh mangsa atau memecahkan cengkerang mangsa.

Dan di Malaysia ia lebih dikenali sebagai udang lipan walaupun rupanya lebih mirip kepada mentadak (mantis).

 

Udang lipan biasanya membesar sekitar 10 cm. Namun sesetengah spesimen boleh mencapai sehingga 38cm.

Udang lipan terbesar yang pernah ditangkap mempunyai panjang 46cm dan ia ditangkap di Indian River, Fort Pierce, Florida, di Amerika Syarikat.

 

 

Kerapas (carapace) udang (kulit tebal, kulit tebal yang merangkumi krustasea dan beberapa spesies lain) merangkumi hanya bahagian belakang kepala dan empat segmen pertama thorax.

 

Udang lipan adalah antara pemangsa yang paling penting di kebanyakan habitat laut cetek, tropika dan subtropika.

Walau bagaimanapun, mereka kurang difahami kerana banyak spesies menghabiskan sebahagian besar hidup mereka di dalam kolong dan lubang.

 

zebra mantis

 

Udang lipan yang kami ingin ketengahkan di sini ialah dari jenis udang lipan yang biasa digunakan oleh pemancing sebagai umpan yang kerap digunakan untuk memancing ikan dasar bersisik di laut seperti jenahak dan kerapu.

baca juga umpan killer jenahak

 

Keunikan lain dari udang ini mempunyai dua mata yang berputar 360 darjah berfungsi sebagai radar.

Kebiasaan udang ini bersembunyi dan berdiam diri di bebatuan dan balik karang sambil menunggu mangsanya.

 

 

Udang lipan termasuk salah satu hewan karnivor yang boleh membunuh ikan dengan ukuran lima kali lebih besar dari badannya.

Dan jenis udang lipan yang menjadi pilihan kami ini membawa nama umum silver mantis shrimp atau squilla mantis.

 

Taksonomi

 

Scientific classification
Kingdom: Animalia
Phylum: Arthropoda
Subphylum: Crustacea
Class: Malacostraca
Order: Stomatopoda
Family: Squillidae
Genus: Squilla
Species: S. mantis
Binomial name
Squilla mantis

(Linnaeus, 1758)

Synonyms
Cancer mantis Linnaeus, 1758

 

baca juga tip memancing udang galah

 

Apa pendapat anda? Teruskan klik & share artikel kami ini. Terima kasih!

Jangan lupa LIKE, FOLLOW & SEE FIRST Facebook Majalah Umpan

Sudah subscribe channel Youtube umpan? Klik sekarang Youtube Umpan